Blomster siktar på tredje raka i Granström Trophy

På lördag avgörs Granströms Trophy för tredje gången. Tävlingen där IFK:s herrlag gör upp om vem som är bäst på simning, cykel och löpning alltså en triathlon tävling.

Och där alla vill ta emot pokalen från IFK profilen och materialförvaltaren Lars Granströms hand.

En som är redo inför lördag är de två tidigare årens vinnare, Adam Blomster.

-Ja det har blivit så att jag vunnit två raka, och det skulle sitta fint med även en tredje seger, säger Adam med ett leende.

-Jag tror jag är i form, men det blir svårare att vinna för varje år. Jag tror säkert att någon av ungtupparna vill vara med och slåss om segern.

Tävlingen startar på Fisketorget i Vänersborg kl. 11:00 med simningen. Därefter hoppar killarna upp på cykeln och trampar via Vargön vidare mot Tunhem och sedan upp på Hunneberg och efter en runda på berget så startar löpningen vid Bergagården. Nerför berget och sedan avslutas tävlingen med att ta sig uppför slalombacken. Segrartiden beräknas till nånstans runt 1,5 timmar.

Frågan är om Adam Blomster har specialtränat triathlon med snabba växlingar och klädbyten eftersom han hittills varit snabbast.

-Nej inte alls, säger han. Däremot har jag alltid gillat att träna och ha god fysik. Simningen funkar bra och sprungit har jag alltid gjort. Min styrka är väl att jag har cyklat mycket, och jag ska nog försöka att lägga in en stöt på cyklingen även i år.  

-Jag tycker det är en väldigt rolig grej att få göra något annat än bara försäsongsträna. Annars tränar vi på bra i gruppen och Mikael Werner gör ett jättejobb med fysträningen. I juli blir det individuell träning och sedan samlas vi igen i augusti och då är det redan dags att gå på is, berättar Adam lite drömmande.

Väderprognosen säger lite svalare väder på lördag och kanske några regndroppar, men Adam Blomster hoppas ändå på lite publik vid starten vid Fisketorget.

-Simningen är roligast för man vet inte vad Granström har hittat på för tävlingsmoment. Men den brukar vara intensiv och underhållande. 

Lycka till säger vi till alla kämpar på lördag.

 

Text: Svante Johansson

Foto: Jorge Moreno