11 aug Succé under IFKs sommarläger 2025
Under åtta dagar har över 200 deltagare från hela Sverige och Norge valt att lägga en tid av sitt sommarlov i Vänersborg för att tillsammans med andra ungdomar få uppleva IFK Vänersborgs omtyckta sommarläger.
Första lägret var Summer Day Camp som riktar sig mot den yngre målgruppen samt där spelarna bokar egna boende tillsammans med medresande målsmän. Lägret genomfördes fredag med start vid lunch och avslutades på söndagen med internmatcher. Mycket istid varierat med fysträning, aktivitetspass samt teoripass med Johan Esplund och Juho ”Lippi” Liukkonen. Under teorin erbjöds även föräldrar medverka vilket var ett mycket omtyckt inslag. Under två timmar på fredagskvällen erbjöds även deltagare med anhöriga tid för att tillsammans åka på isen i Arena Vänersborg vilket många nyttjade nyttjade.
Sommarbandyskolan där spelarna bor tillsammans under veckan startade under söndag eftermiddag med information och incheckning och avslutades med internmatcher på fredagen innan avfärd hemåt. Vid internmatcherna fick spelarna åka in till ett mäktigt intro likt det som herr- och damlaget gör till sina elitmatcher. Deltagarna bodde under veckan uppdelat gruppvis i Gymnasiehallen som ligger ca 100 meter från Arena Vänersborg. Ett upplägg som genomfördes för andra gången i rad och fungerade mycket bra. Under veckan genomfördes ca 3 timmar på is per dag kombinerat med fyspass, aktivitetspass som exempelvis bowling och padel samt teoripass. Teorin genomfördes av Johan Esplund och Juho ”Lippi” Liukkonen. De nya inslagen av padel och bowling var uppskattat bland deltagarna att få byta miljö och göra något annat under några timmar. För deltagare från Norge erbjöds även hämtning och lämning med buss tillsammans med föreningens partner Resemakar´n för andra året i rad och var återigen ett lycket inslag.
Under bägge lägren erbjöds även målvakterna specifik målvaktsträning med vår världsmålvakten Kimmo Kyllönen samt bandyexpertis av världsklass från Johan Esplund som har meriter som få andra i bandyvärlden. Detta tillsammans med oerhört mycket annan kompentens från spelare i IFKs herr- och damlag samt äldsta juniorelitlag gjorde båda lägren till succé.
Stort tack till alla deltagare som genomförde våra läger på ett fantastiskt sätt. Det är väldigt kul att se den talang, glädje och det bandyintresse som finns runt om i Norden.
Enormt stort tack till våra ledare som gjorde ett fantastisk arbete under dagarna. Ledarna har följt sina grupper under hela dagarna och även funnits med som nattvakter vid boendet vilket skapat en trygghet för deltagarna. Även stort tack till AKs Restaurang som stod för all kost under dagarna på ett beundransvärt sätt.
IFK Vänersborg hoppas på återseende nästa sommar eller redan under vintern på klubbens poupulära ungdomscuper, Frida Bandycup, Briger Bandycup och Mini Birger Bandycup!
Bilder från båda lägren finns här: https://ifkvanersborg.se/bildgallerier/nggallery/sommarbandy
Foto: Jacob Thorn


