05 mar Seger igen mot Edsbyn med 4-3 i andra kvartsfinalen
En jämn, tät och spännande slutspelsmatch i Arenan med två hörnmål av Markus Kumpuoja som blev avgörande.
– Det här var mer en slutspelsmatch än den första, det var precis det vi hade väntat oss att det skulle bli tufft och tight. Vi fick kriga i nittiotvå minuter idag, Det visste vi innan att de skulle bli så här och det är härligt att vi får gå vinnande ur en sådan här match. Vi växer och blir starkare och starkare när vi krigar oss till seger. Det är härligt, det är slutspel, säger Ari Holopainen.
Det syntes tidigt att det var en slutspelsmatch för det var en försiktig inledningen där det gällde att ha kontroll på spelet och inte göra några enkla misstag
Första läget hade IFK när Robin Lundqvist fina passning nådde fram till Emil Viklund som sköt utanför. Det blev mer av bra passningar och rörlighet offensivt mot Edsbyns som backade hem med hela laget. De var mer noggranna i defensiven än i förra matchen och ovanligt att se Svenska mästarna spela så. Det visade på respekt för IFK efter förlusten hemma. Två lag som satsade hårt på omställningar blev en tidigt matchbild.
Edsbyn hade mer fart framåt där Hans Anderssons roll var framträdande. Han låg bakom många av lagets anfall och skapade tryck på hemmalaget som blev tillbakapressade. IFK:s attacker nådde inte fram till mål. Bästa målchansen hade Niclas Nyqvist med ett skott som tog i ribban. Emil Viklund hade vänsterläge men träffade inte målet. Det var ett av få avslut på mål under första halvlek. Edsbyns farligaste avslut kom på hörnor och de hade tolv stycken under matchen.
Tempot i matchen var bra och båda lagen var disciplinerade i försvarsspelet. Edsbyn samlade ihop hela laget på egen planhalva och IFK fick det svårt att sig igenom.
Proppen drogs ur tidigt i andra halvlek. Fyra mål på fem och en halv minut.
Jakob Jenefeldt gjorde 1-0 efter 47,30 efter en mycket elegant passning från Niclas Nyqvist.
Jonas Edling kvitterade till 1-1 ur liten vinkel efter hörna.
Markus Kumpuoja fick bra träff på IFK:s tredje hörna och ledning med 2-1.
Ny kvittering till 2-2 genom Oskar Wikblad med ett hårt skott utanför straffområdet.
Efter målkavalkaden det blev det mycket kamp och ställningskrig. Stor spänning med en hel del nerver på helspänn.
Det blev sedan ett stiltje i målgörandet fram till 87:e minuten då Markus Kumpuoja fick en ännu bättre träff på hörna till 3-2.
Tre minuter senare gjorde Ilja Grachev 4-2 och i slutminuten reducerade Jonas Edling till 4-3.
IFK vinner även kvartsfinal två mot Edsbyn efter hårt jobb och bra laginsats, igen.
– Det är en bra slutspelsmatch, det är tufft och det händer inte så mycket. Vi tror på oss och kör på.
På söndag är det den tredje kvartsfinalen borta mot Edsbyn.
– Det är om två dagar och då börjar vi från noll igen och så får vi se hur det slutar, säger Ari.
Text: Bengt Israelsson
Foto: Jorge Moreno