Säsongen över för damerna

Första säsongen för IFK:s Damlag, tog slut innan den börjat. Igår kom beskedet som gör att resten av säsongen är över för dem:

-Både jag och laget är besvikna, men vi förstår ju varför, säger en av tränarna Tobias Larsson.

Även om gårdagens besked var väntat, så är det inte kul för ett lag att bara köra försäsongsträning:

-Vi började tidigt och hann med tre träningsmatcher och jag kände att vi blev bättre och bättre, berättar Tobias. Så en vecka före seriepremiären tog det stopp.Där efter har det bara varit uteträning, men i december öppnade regeringen för träning inomhus:

-Vi hann med två träningar och sedan tog det stopp igen.

Man undrar lite till mans varför det är så här. Herrarna kan spela på flera nivåer i bandyn medan damerna ska lägga sig platt och stanna hemma. Kanske lite för mycket män i förbundet.

Nu väljer Tobias och hans tränarstab att se framåt istället:

-Vi har en härlig trupp och det verkar som alla kommer vara kvar. Vi har många unga spelare som kommer underifrån, och de närmaste åren kommer bli intressanta. 

IFK:s målsättning är att man hela tiden ska ta fram spelare från egna leden, då det finns många tjejer i klubben. Hoppas nu att de skriver kontrakt med Tobias och hans mannar på om en förlängning, för det finns potential både i laget och tränarna:

-Jag har tränat många lag men detta är nog det roligaste lag jag tränat, avslutar Tobias.