03 jan IFK mot Villa Lidköping på lördag
Knappt har krutröken lagt sig efter förra derbyt, när det är dags för nästa.
På lördag kl 15 är det dags för IFK Vänersborg att möta årets serie-suverän Villa Lidköping i Arena Vänersborg. Med bara 2 missade poäng för Villa, så är det en tuff match är att vänta för IFK. Hemmalaget har spelat väldigt bra det senaste och ska kunna ge serieledarna bra motstånd.
En som blommat ut ordentligt i år är 21-årige Hugo Sjöling, som är inne på sin fjärde säsong i A-laget. Han är fostrad i Blåsut men kom ganska tidigt till IFK och trivs bra nu:
-Jag spelar på mittfältet och har fått en ganska fri roll av tränarna, så nu känns det väldigt bra.
Vad tror du inför matchen mot Villa?
-Det kommer bli en rolig match. Det gäller att vi fortsätter på det inslagna spåret som vi har, där vi håller defensiven och spelar vårt egna spel. Det är många bra spelare i Villa, och om vi ska vinna, så måste allt stämma.
Mycket publik är att vänta även på detta derby och stämmningen kommer finnas där. Nu plockar vi fram de blåvita halsdukarna och hejar fram vårt lag på lördag.
Sven Wassén