IFK-Hammarby i Arenan på onsdag

Elitseriepremiären är avklarad och på onsdag väntar ny hemmamatch för IFK Vänersborg när Hammarby kommer till Arenan. Premiären i lördags gick ju riktigt bra när man spelade oavgjort 6-6 och tog en poäng mot Västerås.

-Det kändes bra och vi fick verkligen visa vad vi står för. Kul också att få visa publiken vad vi kan och vad vi vill med IFK, menar IFK-tränaren Alexander Mayborn.

Hammarby har ju likt IFK gjort en liten nystart den här säsongen och plockat in flera nya spelare. Bland annat så lämnade Lukas Forsström IFK för att spela för Hammarby, och ny i laget är även en annan IFK-bekanting, nämligen Olle Berglund som har anslutit från Vetlanda.

-Jag tycker det är väldigt kul att de satsar. Hammarby är ett lag som verkligen behövs i Elitserien, tycker Mayborn.

Hammarby gjorde en bra premiärmatch i fredags men förlorade mot mästarna Villa med 6–3. Lukas Forsström spelade halv och Olle Berglund återfanns på liberopostionen.  

-Det ska bli skitkul att möta dem, och inte bara dem utan det finns många fantastiskt bra bandyspelare i laget, berömmer Alexander Mayborn.

Vad kan vi förvänta oss av hemmakillarna denna gång?

-Vi ska jobba vidare med våra grejer och göra det tillsammans med vår publik här i Vänersborg. Vi vill visa vad vi står för och vi har inget att förlora utan allt att vinna, säger Alexander Mayborn avslutningsvis.

Tillsammans med publiken säger Alexander så kom till Arenan på onsdag kl. 19:00 och heja fram IFK mot Hammarby, Välkomna!

Biljett köper ni här:

 

Text: Svante Johansson

Foto: Mattias Jacobsson