24 okt Derbyförlust i Lidköping
I en jämn och välspelad match var hemmalaget Villa Lidköping snäppet starkare än IFK Vänersborg i årets första Vänerderby på damsidan.
Matchen inleddes i ett högt tempo med många bollbyten och närkamper, där ett taggat IFK-lag matchade de färska cupvinnarna från Lidköping mer än väl både offensivt och defensivt. Matchen stod och vägde första 20 minuterna innan Villa Lidköpings Emma Drott snappade upp en förlupen boll i straffområdet och distinkt smällde in den otagbart bakom debutanten i målet, 16-åriga finländska talangen Varpu Koppelomäki. Varpu som stod för en mycket fin debut i IFK-tröjan.
Därefter följde en bra period av IFK Vänersborg där man tog tag i spelet och skapade en hel del fina chanser, som dock allt som oftast stoppades av Villas landslagsmålvakt Sofie Millqvist. Något ologiskt var det Villa som kunde utöka till 0-2 mitt i IFK-pressen när Freja Lööf fick drömträff på hörna i 38:e minuten. Villa skulle även utöka till 0-3 strax innan pausvila efter att IFK Vänersborg och Ida Friman haft ett jätteläge som räddades av Millqvist, bollen kastades snabbt ut till Melinda Altberg som slog en mycket fin, kort lyra som friställde Agnes Ögren.
Den andra halvleken blev spelmässigt jämn med något övertag för IFK Vänersborg, som anförda av Wilma Holmberg Larsson i försvaret höll Villas offensiv stången samtidigt som man ställde om med bra fart offensivt flera gånger. I 55:e minuten blev Ida Friman bryskt neddragen i straffområdet och den efterföljande straffen förvaltade Klara Ahlstedt till 1-3.
Alltjämt var det IFK som tryckte på för ytterligare en reducering och man var nära flera gånger, men Villa har Sveriges främsta defensiv och visade varför när man i sista stund bröt farliga lägen för IFK. Sista ordet i matchen skulle istället Villa få när man efter lite förvirring och en tilltrasslad situation tilldelades straff med kvarten kvar. Denna gick i mål till 4-1 som blev slutresultatet.
Resultatet till trots var det en väldigt jämn och välspelad match från båda lagen och ett bevis på att IFK Vänersborg kan stå upp mot och matcha även de bästa lagen i Sverige.
Nästa match för IFK Vänersborg är borta mot Mölndal söndag 1 november.
Text: Daniel Johansson Silvereld
Foto:


