05 feb Förlust mot Hammarby i Play On-premiären
IFK Vänersborg föll i en jämn och tät match borta mot Hammarby i damernas play on-premiär.
Play On är den nya fortsättningsserien där elitserielagen delas upp i grupper om fyra och möts i tre enkelmöten. IFK Vänersborg är placerat i Play On B ihop med Mölndal, Skirö och Hammarby. Det var de sistnämna som stod för motståndet i premiären på onsdagen på ett snöigt Zinkensdamms IP.
Hemmalaget Hammarby fick en drömstart när man tog ledningen redan efter 27 sekunder, men därefter tog IFK över matchbilden mer och mer. Kvitteringen kom i minut 19 efter starkt förarbete av Klara Ahlstedt som serverade Angelica Svensson öppet mål till 1-1. IFK fortsatte pressa på mot Hammarbys mål och fick till slut utdelning när Klara Ahlstedt snyggt trädde in 2-1 efter dryga halvtimmens spel.
Tidigt i den andra halvleken lyckades Hammarby kvittera till 2-2 genom Sophia Wikström. När Klara Ahlstedt blev neddragen i friläge fick sedan IFK en gyllene möjlighet att återta ledningen, men straffen gick dessvärre över. Istället var det Hammarby som var starkast sista halvtimmen där man först tog ledningen med 2-3 efter ett jätteskott från i distans, och sedan kunde kontra in det avgörande 2-4-målet i slutminuten när IFK klev upp i jakt på kvittering. Däremellan hann Felicia Kullberg i IFK-målet rädda en straff.
För IFK Vänersborg blir det nya tag ganska omgående, nästa match i Play On är mot Mölndal hemma i Arena Vänersborg på lördag kl 14.00. Kom dit och stötta!
Text: Daniel Johansson Silvereld
Foto: Mikael Larsson


