IFK pressade VSK

I den svåra bortamatchen mot topplaget Västerås SK stod IFK Vänersborg upp bra i en timme innan VSK kunde rycka ifrån och vinna.

Redan från start märktes en annan energi i IFK-laget än i förlusten mot Broberg i omgången innan. Försvaret var tätare och det fysiska spelet mer närvarande, och när man vann boll var omställningarna raka, snabba och effektiva. 

VSK tog visserligen en tidig ledning men IFK fortsatte att såra dem i sina omställningar och tio minuter senare har man vänt till 2-1 efter ett hörnmål av Juho Liukkonen och ett otroligt vackert solomål av Emil Viklund. IFK fortsatte därefter att försvara sig bra och VSK skapade mest hörnor, men till slut fick de utdelning på just ett par sådana. Däremellan stack även skyttekungen Robin Odén emellan med ett spelmål och hemmalaget gick till pausvila med ledning 2-4.

IFK fortsatte dock att spela bra även efter paus och hade bra fart i sina omställningar och bra koll på VSK:s stjärnor i defensiven. Dessutom hade man bra utdelning på hörnor, som när Hugo Sjöling tryckte in 3-4 tidigt i andra halvleken på en hörnretur. VSK gjorde visserligen 3-5 genom Odén igen, men IFK vägrade släppa taget och Juho Liukkonen kunde göra sitt andra hörnmål för matchen till 4-5 med dryga halvtimmen kvar.

Dessvärre kunde IFK till slut inte stå emot VSK:s tunga offensiv och hemmalaget kunde till slut gå ifrån till seger med 4-9, men det var siffror som inte riktigt speglade matchbilden utan snarare signalerar hur effektiva VSK var. För särskilt många chanser utöver de som de gjorde mål på skapade de inte.

För IFK var prestationen ett klart steg framåt även om man inte klarade hålla ihop det i 90 minuter idag. Noterbart är att IFK saknade rutinerade duon Adam Herou Löf och Johan Esplund som ersattes med den äran av 17-årige Martin Nurminen och 15-årige Felix Forsström.

Nästa match för IFK Vänersborg är hemma mot Vetlanda BK på fredag. Ses där!

Text: Daniel Johansson Silvereld

Foto: Mikael Larsson