Seger i Elitseriepremiären – debutmål av Albin och nollan för Kimmo!

Elitserien är äntligen igång – och IFK Vänersborg kunde inte ha önskat sig en bättre start på säsongen. Inför 1146 åskådare fyllda av energi i Arena Vänersborg bjöd laget på en stabil och inspirerande insats som resulterade i en trygg seger.

En av kvällens stora höjdpunkter var elitseriedebutanten Albin Söderström Larsson som klev fram och satte det viktiga 2–0-målet – ett riktigt styrkebesked från den nya IFK spelaren som såg ut att njuta i sin nya miljö.

I målet stod världsartisten Kimmo Kyllönen som visade varför han är en av världens bästa på sin position. Med ett lugn, pondus och flera viktiga ingripanden höll han nollan intakt genom hela matchen. Även nyförvärvet och nya publikfavoriten Johan Esplund gjorde en mycket stark insats. Med sin rutin, spelintelligens och kreativitet var han en ständig oro för motståndarförsvaret och visade redan i premiären varför han är ett så viktigt tillskott till laget i vinter.

Nu väntar en spännande vecka med fortsatt träning och uppladdning inför nästa match som är på fredag mot elitserienykomling Boltic som imponerade i premiären mot Villa Lidköping.

Åk med Supporterklubben Älgarna till Karlstad på fredag och heja fram våra blåvita kamrater, anmälan sker till algarna96@gmail.com 

Stort tack till alla som var på plats i Arena Vänersborg – vi ses snart igen!

Bild: Jacob Thorn